zlewozmywak w kuchni

Duet idealny – kompletujemy zlewozmywak i baterię kuchenną

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które użytkuje się naprawdę intensywnie. Nic więc dziwnego, że podczas jej urządzania przywiązujemy coraz większą wagę zarówno do jej ergonomii, jak i do tego, na ile solidne są materiały wykorzystywane w tej przestrzeni. Doskonałym przykładem może być w tym kontekście połączenie zlewozmywaka oraz baterii kuchennej. Jeszcze nie tak dawno poświęcaliśmy mu niewiele uwagi. Dziś mamy jednak świadomość tego, że jest to wyjątkowy duet.

Zlewozmywak – kryteria podziału

Zlewozmywaki możemy dziś podzielić na co najmniej kilka grup. Przeważnie dzielimy je jednak na te, które nakłada się na szafkę albo wpuszcza w blat. Zlew nakładany na szafkę charakteryzuje się szerokością równą tej, jaką posiada blat. Zwraca też na siebie uwagę ze względu na łatwość montażu. Gdy przyglądamy się zlewozmywakom wpuszczanym w blat nie możemy przeoczyć tego, że są one nieco mniejsze. Są jednak bardziej spójne estetycznie i to właśnie one stanowią współcześnie chętniej wybieraną opcję.

Także liczba komór jest jednym z tych czynników, które często przesądzają o tym, na który ze zlewozmywaków jesteśmy skłonni się zdecydować. Odpowiedź na pytanie o to, ile komór powinien mieć idealny model, nie jest dziś zresztą wcale oczywista. Jeszcze nie tak dawno stawiano przede wszystkim na zlewozmywaki dwukomorowe, dziś jednak coraz trudniej jest wyobrazić sobie kuchnię bez zmywarki. Jej obecność nie oznacza braku zapotrzebowania na zlewozmywak, przyczynia się jednak do tego, że nie jest już używany tak samo intensywnie, jak miało to miejsce do tej pory. W takim przypadku jedna komora może okazać się wystarczająca zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na model wyposażony w ociekacz. Pewnym ograniczeniem, z jakim należy się liczyć stawiając na zlewozmywak dwukomorowy jest zresztą to, które odnosi się do ilości zajmowanego przez niego miejsca.

Jeszcze innym kryterium podziału zlewozmywaków jest to, które odnosi się do materiału, z jakiego są one wykonywane. Tanie zlewy emaliowane, które można było do niedawna spotkać w niemal każdej kuchni, przechodzą już zresztą do historii. Ich miejsce zajmują bardziej efektowne zlewy stalowe mające i ten plus, że doskonale łączą się z kolorem inox bardzo popularnym w odniesieniu do sprzętu AGD. Osoby, które szukają bardziej oryginalnych rozwiązań, mogą zdecydować się także na zlewozmywak granitowy. Ten powstaje z kamienia, jest przy tym odporny nie tylko na zarysowania, ale również na szkodliwy wpływ środków chemicznych. Jest to jednak zlew dość ciężki, zwykle wymaga więc solidnej szafki, która będzie w stanie go utrzymać.

ojciec uczy zmywać naczynia

Uzupełnienie idealnego duetu – bateria kuchenna

Jeśli zlewozmywak ma tworzyć idealny duet z baterią kuchenną, także jej zakup nie powinien mieć w sobie niczego przypadkowego. I tu ergonomia powinna iść w parze z wysoką jakością materiałów. Jeśli zlew jest wykonany z dużą starannością, a na baterii natychmiast widoczne jest każde zarysowanie, trudno mówić o rozwiązaniu, którego jakość można uznać za satysfakcjonującą.

Szukając rozwiązania wygodnego, a jednocześnie takiego, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, w pierwszej kolejności wypada zwrócić się ku baterii jednouchwytowej. Regulacja wody jest w jej przypadku nieskomplikowana, a konieczność wykonania tylko jednego otworu sprawia, że jej montaż jest o wiele mniej skomplikowany niż ma to miejsce w innych okolicznościach.

Wybór materiału, z jakiego wykonana jest bateria kuchenna, także jest coraz większy. Przeważnie mamy do czynienia ze stalą nierdzewną i chromowaną, która gwarantuje solidność i ponadczasową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wybrać bardziej nietypową baterię z granitowym wykończeniem. Coraz bardziej popularne stają się baterie kuchenne ze szczotkowanego złota https://armadesi.pl/8-baterie-kuchenne, jak również w kolorze czarnym, miedzianym czy ze szczotkowanej stali. To który rodzaj wybierzemy zależy od naszej wizji aranżacji przestrzeni kuchennej.